Çift taraflı basınca duyarlı yapışkan bant kullanımı için talimatlar

Uygulama sıcaklığı

Basınca duyarlı yapışkan bantların uygulanması için en uygun sıcaklık +18 °C ile +35 °C arasıdır. Depolama sıcaklığı aşırı derece değişiklik gösterirse, uygulamadan önce bantların ortam sıcaklığında yeniden şartlandırılmarını öneririz. Uygulama düşük sıcaklıklarda yapılırsa, ilk yapışma gücü azalacaktır.

Yüzeyler

Yapıştırılacak malzemelerin yüzeyleri kuru ve temiz olmalıdır. Yapıştırmadan önce tüm malzemelerin aynı sıcaklıkta olduğundan emin olun (yukarıya bakın). Yapıştırılacak yüzeylerde nemin yoğunlaşmasından (örneğin daha sıcak bir odaya soğuk nesneler taşırken) kaçınılmalıdır. Yapıştırılacak malzemeler toz, gres, yağ ve ayırıcı maddelerden arındırılmalı ve gerekirse temizlenmelidir. Gevşek boya veya koruyucu kaplamalar çıkarılmalı veya stabilize edilmelidir.

Yüzey pürüzlülüğü

İyi yapışma pürüzsüz yüzeylerde elde edilir: pürüzlü yüzeyler daha kalın yapışkan bant gerektirebilir. Metaller ve yüksek enerjili plastikler (örn. ABS, polikarbonat, sert PVC) sorunsuz yapışma sağlanabilecek malzemelerdendir. Plastikleştirici içeren plastikler özel dikkat gerektirir. Plastifiyan, yapışkan tabakada değişikliklere neden olabilir ve bunun sonucunda yapışmanın mukavemeti bozulur. Çoğu uygulama için çift taraflı basınca duyarlı yapışkan bantlar mevcuttur, ancak dikkat edilmesi gereken yüzeyler (polietilen, polipropilen, yağlayıcı içeren plastikler, toz boyalar ve kauçuk gibi) olması durumunda, önceden uygun testler yapılmalıdır. Bazı düşük enerjili yüzeyler için ön işlem gerekebilir.

Temizlik

Yüzeyleri temizlemek için sadece temiz bir bez ve malzemelerle uyumlu bir solvent kullanın, örn. benzinler, alkol, esterler veya ketonlar.

Yüksek basınç, temas yüzeyinin arttırılmasını sağlar

Temas basıncı (yaklaşık 10–15 N/cm2) bir rulo veya yüzey presi ile manuel olarak uygulanır. Sert tip (“kuru”) yapışkan bant, yumuşak banttan daha fazla temas basıncı gerektirir. Sert yapıştırıcılarda tam yapışma gücüne normal sıcaklıklarda en az 24 saat sonra ulaşılır.

Gereksiz yüklerden kaçının

Yapışma, hiçbir kaldıraç hareketi (yarılma gerilimi) oluşmayacak şekilde yapılmalıdır. Herhangi bir kesme veya çekme gerilimi, yapışkan yüzeyin tamamına yayılmalıdır. Sürekli soyulma gerilimleri, yapışmanın kalıcı elastikiyetini bozar (örneğin, kavisli yüzeylere uygulanacak plakalar önce uygun şekilde şekillendirilmelidir). Yapıştırılacak malzemelerin uçlarında gerilmelerden kaçının.

Depolama

Basınca duyarlı yapışkan bant, oda sıcaklığında (15 - 25 °C) ve normal nemde saklanmalı ve doğrudan güneş ışığına ve neme karşı korunmalıdır. Farklı yapıştırıcı sınıflarının depolama stabilitesi hakkında bilgi için lütfen kağıdın arkasına bakın.

Ürüne özel depolama özellikleri ile ilgili ayrıntılar ilgili veri sayfalarında bulunabilir.

Yapıştırıcının türü nedeniyle raf ömründeki sınırlamaya ek olarak, genellikle kalıpla kesilmiş parçaların teslimattan sonraki bir yıl içinde uygulanmasını öneririz. Yukarıda belirtilen süre, orijinal ambalajında 15–25°C' de, normal nemde (%50–70) ve UV radyasyonu yokken saklamayı gerektirir. Depolama için halihazırda mevcut olan ürüne özgü spesifikasyonlar geçerli olacaktır. Buradaki uygulama ile ilgili tüm beyanlar, bilgiler ve tavsiyeler, bilgimiz ve en iyi pratik deneyimlerimiz dahilinde verilmektedir. Alıcı, belirli bandın uygulama yöntemiyle bağlantılı olarak kullanılmaya uygunluğunu belirlemekten sorumludur. Özel sorular için lütfen Uygulama Teknolojisi Hizmetimize danışın.